Талдау университет және колледж студенттеріне сауалнама жүргізу

ТАЛДАУ
«Қазақ ұлттық өнер университеті» РМУ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша
университет және колледж студенттеріне сауалнама жүргізу

Өткізлген күні 07.02.2023 ж.

Қатысушылар саны 30 студентті құрады, оның 15-і Университеттің үшінші курсында және 15-і колледждің екінші курсында білім алады.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиімді күрес оның нақты жай-күйін, тетіктерін, пайда болуы мен өмір сүруінің нақты себептері мен шарттарын білмейінше мүмкін емес. Осыған орай, тәрбие жұмысы және жастармен жұмыс бөлімінің басшысы С.Сарин, колледждің тәрбие бөлімінің бас оқытушысы А.Сармолдаева және қауіпсіздік бөлімінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі маманы Б.Райымбеков білім алушылар арасында сауалнама жүргізді. Білім беру ұйымдарындағы сыбайлас жемқорлық туралы пікірді зерделеу мақсатында студенттердің аты-жөндері толық жасырылды.

1. 1. «Сыбайлас жемқорлық» ұғымы бұқаралық ақпарат құралдарында, ғылыми зерттеулерде, саясаткерлердің баяндамаларында жиі қолданылады. Ол ауызекі сөйлеу тілінде жиі қолданылады. Сауалнама нәтижелері келесіні көрсетті:

Университет: Білім алушылардың 100%-ы «сыбайлас жемқорлық» терминінің мағынасын түсінеді

Колледж:  Білім алушылардың  87%-ы «сыбайлас жемқорлық» терминінің мағынасын түсінеді.
    13% бұл терминнің мағынасын анықтау қиынға соқты

1. 2. Сыбайлас жемқорлық мәселелерін шешудегі билікке сенім:

Университет: 60% - иә деп жауап берді
    40% - жоқ деп жауап берді

Колледж: 66% - иә деп жауап берді
    34% - жоқ деп жауап берді

1. 3. «Сыбайлас жемқорлық жағдайына тап болдыңыз ба...» деген сұраққа білім алушылардың берген жауабы:

Университет: 40% - иә деп жауап берді
    60% - жоқ деп жауап берді

Колледж: 7% - иә деп жауап берді
    93% - жоқ деп жауап берді

Уақыт шеңберіне сәйкес, барлық респонденттердің 17%-ы сыбайлас жемқорлық фактілерімен алты ай немесе бір жылдан астам уақытта кездескенін, 83%-ы өте ұзақ уақыттан бері ешқашан кездеспейтінін хабарлады.

ҚОРЫТЫНДЫ:
Білім алушылардың айтарлықтай пайызы сыбайлас жемқорлықты біздің қоғамдағы күрделі мәселе деп санайды және мемлекеттің сыбайлас жемқорлықпен күресуге ұмтылысы бар. Сыбайлас жемқорлық фактілерімен бетпе-бет келсе, студенттердің жартысынан көбі Антикорға хабарласуға дайын, бірақ олардың жартысынан көбі жасырын түрде хабарлауға дайын екендігі анықталды. Білім алушылар сыбайлас жемқорлыққа қарсы келесі шараларды атайды: қызметтерді электронды түрде көрсету, сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілікті насихаттау. Білім алушылардың 25%-дан кемі сыбайлас жемқорлықпен күресуге және оған қарсы тұруға жеке қатысуға дайын екенін айтты.