Факультеттер

«Домбыра» кафедрасы

Дәстүрлі музыкалық өнер факультетіне қарайтын Домбыра кафедрасы мектеп, коллледж, бакалавриат, магистратура оқу сатылары бойынша мамандарды дайындайды. Кафедра меңгерушісі – ҚР еңбек сіңірген қайраткері А.Қ.Ахмадиев.

Кафедра түлектері арнайы музыкалық мектептер мен музыкалық колледждерде оқытушы, оркестр әртісі және мәдениет саласының қызметкері, концерттік бірлестіктер мен филармонияларда жеке орындаушы ретінде қызмет етеді. Магистратурада білім алушылар ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналысып, арнайы магистрлік диссертацияларын қорғайды.

Қазіргі таңда кафедра құрамында профессорлар – ҚР еңбек сіңірген қайраткерлері О.К.Дүйсен, Ж.Ә.Жүзбай, А.Е.Тоқтаған, Д.Ж.Ғылымов, ҚР еңбек сіңірген әртісі Т.Б.Әліпбаев, доценттер – PhD докторы, Мәдениет саласының үздігі, «Дарын» Мемлекеттік сыйлығының лауреаты А.Е.Тұрымбетова, Мәдениет қайраткері М.Б.Нүкеев, ҚР еңбек сіңірген қайраткері А.Қ.Ахмадиев, Мәдениет саласының үздігі Н.Б.Тапалов, Е.Б.Басығараев,  Ж.Б.Қадырқұлов, Б.Ә.Әбенов, оқытушылар- өнертану магистрі, PhD докторы Д.Т.Тапенов, өнертану магистрі  А.А.Тоқтаған жемісті еңбек етуде.

Кафедра оқытушылары монографиялар, күй жинақтарын, хрестоматиялар мен халық аспаптары оркестрі мен амсамбльдеріне арналған партитураларды жарыққа шығарды. Атақты күйші – композиторларымыздың атаулы мерейтойларына арналған концерттер мен шеберлік сыныптар, ашық сабақтар мен алқалы мәжілістер өткізіп тұрады. Сонымен қатар кафедра ұйымдастыруымен «Қос ішек» күйшілер конкурсы дәстүрлі түрде өтіп жүр (жоба авторы Ж.Қадырқұлов).

Соңғы жылдары О.Дүйсеннің «Ұлы Көш», «Балдырған», Ж.Жүзбайдың «Шертпе күйдің төрт мектебі», «Ұстаздың педагогикалық репертуары», «Шертпе күй хрестоматиясы», «Ақсақ құлан»,  «Толғау», Е.Басығараевтың «Толқында», «Серпер ақжелең», Ж.Қадырқұловтың «Күй-Мұра», «Бабалар сазы», Б.Әбеновтың «Арман», А.Тоқтағанның «Заман-ай» атты кітаптары жарық көрді.

Кафедраның концерттік қызметі де дұрыс жолға қойылған. Оқытушылар «Астана-Арқау», «Астанаға тарту», «Ұлы дала сазы» дәстүрлі орындаушылар концерттеріне, түрлі радиохабарлар мен тележобаларға тұрақты түрде қатысып тұрады. Сонымен қатар әрбір оқытушы жылда есептік, сыныптық концерттерін беріп жүр. Кафедра студенттерінен құралған «Шабыт» домбырашылар ансамблі шетелдердің атақты концерт залдарында өз өнерлерін паш етуде (Жетекшісі А.Тұрымбетова).

Құрамы сапалы жасақталған «Домбыра» кафедрасының негізгі мақсаты – қазақтың дәстүрлі күйшілік аймақтарының ерекшеліктерін зерттеп, халқымыздың руханиятына үлес қосу, жас ұрпақты отансүйгіштікке тәрбиелеу.

faculty/4/kaf_data/20/pers.jpg

Ахмадиев
Абылғазы Құмарғалиұлы

Академиялық қызметі:
Кафедра меңгерушісі, доцент.

Білімі/біліктілігі:
Ахмет Жұбанов атындағы Республикалық Қазақ мамандандырылған музыка мектеп-интернаты (1988-1992)
Құрманғазы атындағы Алматы Мемлекеттік консерваториясы (1992-1997)

Қызмет бағыты:
Ғылыми-педагогикалық, шығармашылық.

Кәсіби қызметі:

• Сүйінбай атындағы Алматы облыстық филармониясы (оркестр әртісі) (1996-1997ж.ж.)
  • Құрманғазы атындағы Алматы Мемлекеттік консерваториясы (Домбыра кафедрасының оқытушысы) (1997-1998 ж.ж.)
  • ҚР Мемлекеттік күзет қызметі Президент оркестрінің халық музыка ансамблі (концертмейстер) (1997-2015 ж.ж.)
  • ҚР Мемлекеттік күзет қызметі Президент оркестрінің халық музыка ансамблінің басшысы (2015-2021 ж.ж.)
  • Қазақ Ұлттық өнер университеті («Домбыра» кафедрасының оқытушысы) (1999 жылдан бастап)

Жетістіктері:

Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасының «Дарын» Мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Халықаралық, Республикалық байқаулардың лауреаты.

• Құрманғазы атындағы Республикалық конкурсы  (дипломант, 1990 ж.)
  • Тәттімбет атындағы Республикалық конкурсы  (1-орын, 1990 ж.)
  • Гаджибеков атындағы Халықаралық конкурсы (1-орын, 1990 ж.)
  • Дәулеткерей атындағы Республикалық конкурсы (1-орын, 1995 ж.)
  • Қаршыға Ахмедияров атындағы күйшілер сайысы (1-орын, 1995 ж.)
  • «Шабыт» Халықаралық шығармашыл жастар фестивалі (1-орын, 1999 ж.)

Қосымша:

Ел ішінде танылған әрі мойындалған. Мемлекеттік концерттер мен теледидар, радиода жеке орындаушы ретінде шығып тұрады. А. Ахмадиевтің орындауындағы жазбалар «Қазақстан» Ұлттық теле-радио компаниясының «алтын» қорында сақтаулы.

ҚР Мәдениет министрлігінің қаулысы бойынша «Қазақтын 1000 күйі» қазақтың дәстүрлі музыкасының анталогиясының CD дискілерін шығаруға қатысты. «Астана-Арқауы», «Ұлы дала сазы» түркі ұлттарының музыкалық фестивальдеріне қатысты. 2014 жылы дәстүрлі күйшілердің құрамында ЮНЕСКО материалдық емес мәдени мұраны сақтау жобасының аясында киноролик жазбасына қатысты, нәтижесінде «Қазақтын домбыра күйлері» ЮНЕСКО тізіміне адамзаттың мәдени және рухани мұрасы ретінде енді.

Өзінің кәсіби біліктілігінің жоғары дәрежесін көптеген сыйлықтардың иегері болумен, соның ішінде Алматы қ. 1995 жылы өткен Дәулеткерей атындағы Республикалық сайысының,  Қаршыға Ахмедияров атындағы күйшілер сайысының, 1999 жылғы «Шабыт» Халықаралық шығармашыл жастар фестивалінің лауреаты болуымен дәлелдеді.

Тұрақты негізде жас әртістер мен музыканттарды оқытумен және тәрбиелеумен айналысады, оқытушылық қызметтегі тәжірибесі бар. Оның басшылығымен көптеген талантты орындаушылар қанат қақты. Қазақ Ұлттық музыка академиясының ректоры адал әрі жемісті еңбегі үшін, сондай-ақ Музыка академиясының қалыптасуына және Қазақ Ұлттық музыка академиясының 10-жылдығына орай грамотамен наградталды.

6B02142 - Халық аспаптары (Домбыра) БББ
ЭПК 2023 (Орыс)