Факультеттер

«Өнертану» кафедрасы

onertanu_kaznui

«Өнертану» кафедрасы Қазақ ұлттық өнер университетінде 2010 жылы ашылды. Алғашқы жылы «Өнертану және операторлық өнер» департаменті аталып, 2011 жылдан бастап «Өнертану» және «Операторлық өнер», 2019 бастап «Өнертану», «Музыкалық драма және қуыршақ театр өнері», «Драма театр актері және режиссура» өз алдына дербес кафедралар болып бөлінді.

Кафедрада жетекші мамандар, оқытушылар мен ғалымдар, жазушылар мен сыншылар, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткерлері, мемлекеттік және халықаралық сыйлықтардың лауреаттары, профессорлар мен доценттер, өнертану кандидаттары Ашимов Ә.Ү. (Ә. Тарази), Мұқанова Р.Қ, Асылбекова А.М., Мұқышева Н.Р., Смаилова И.Т., Юсупова А.К., аға оқытушылар Қарғабекова Р.И., Нөгербек С.Б., Қадыралиева А.Қ., Ескендіров Н.Р., Жекибаева Ж.Ж., Ибрагимова Ж.Б., Айдарова-Тейжи М.М., Нұрғалым Ұ., Габдрашитова К.А., оқытушылар мен жас оқытушылар, Серкебай Н.А., Жумашкенова А.О., Әбен Г.С., Алпысбаева Л.К., Танымова Е.А., Бақытбек Р., Омарова А., Жайлыбай Ж. еңбек етеді.

::break::

ТАЛАПКЕРГЕ
Қабылдау келесі мамандық түрлері бойынша жүргізіледі:
• Кинотану;
• Кинотеледраматургия;
• Театртану;
• Өнертану;
• Музейтану

Оқу мерзімі – 4 жыл
Оқу түрі – күндізгі

Талапкердің жалпы орта білімі (толық) немесе жоғары білімі туралы мемлекеттік үлгідегі құжаты болуы тиісті.

5В041600 – «Өнертану» мамандығының түлегіне өнертану бакалавры академиялық дәрежесі тағайындалады.

«Өнертану» мамандығының түлектері келесі мамандықтар бойынша жұмыс істей алады: өнертанушы, кинотанушы, театртанушы, кинотеледраматург, музейтанушы, сыншы, арт-сыншы, өнер тарихшысы мен теоретигі, жоғары оқу орындарының оқытушысы, ғылыми қызметкер, оның ішінде музейлерде, театрдың әдебиет бөлімінің меңгерушісі, сценарий құрушы және редактор, театр, кино-телестудиялар драматургы, көркемөнер сарапшылары мен кураторлары, республикалық және халықаралық көрмелер мен фестивальдар ұйымдастырушысы, музей мен БАҚ қызметкерлері.

«Кинотану» мамандандыруы бойынша келесі шығармашылық емтихандары жүргізіледі:
1) Жазбаша емтихан (фильмге рецензия жасау)
2) Ауызша емтихан (сұхбаттасу)

«Кинотеледраматургия» мамандандыруы бойынша келесі шығармашылық емтихандары жүргізіледі:
1. Жазбаша емтихан (кинэтюд, әңгіме жазу)
2. Ауызша емтихан (сұхбаттасу)

«Театртану» мамандандыруы бойынша келесі шығармашылық емтихандары жүргізіледі:
1. Жазбаша емтихан (спектакльге рецензия жазу)
2. Ауызша емтихан (сұхбаттасу)

«Өнертану» мамандандыруы бойынша келесі шығармашылық емтихандары жүргізіледі:
1. Жазбаша емтихан (бейнелеу өнері көркем туындысына рецензия жазу)
2. Ауызша емтихан (сұхбаттасу)

«Музейтану» мамандандыруы бойынша келесі шығармашылық емтихандары жүргізіледі:
1. Жазбаша емтихан (бейнелеу өнері көркем туындысына рецензия жазу)
2. Ауызша емтихан (сұхбаттасу)

Магистратура: оқу мерзімі – 2 жыл (ғылыми-педагогикалық бағыт)

Қабылдау келесі мамандық түрлері бойынша жүргізіледі:
• Кинотану;
• Кинотеледраматургия;
• Театртану;
• Өнертану;
• Музейтану.

Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізіледі.

Студенттер Астана қаласы мен Қазақстан Республикасы бойынша әр түрлі мәдени білім беру орталықтарында практика өтеді. Студенттер мен магистранттар үшін жыл сайын ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналысуға мүмкіндік беретін студенттік конференциялар мен магистрлік оқулар өткізіліп, шетелдік профессорлардың дәрістері мен шеберлік сыныптары ұйымдастырылады.

«Академиялық мобильділік» мемлекеттік бағдарламасы бойынша магистранттар мен студенттер шетелдік жоғары оқу орындарында оқытылып және ғылыми тағылымдамадан өтеді.

faculty/7/kaf_data/29/pers.jpg

Ибрагимова
Жанна Бекмолдақызы

Академиялық қызметі: аға оқытушы

Ғылыми дәрежесі: Өнертану ғылымдарының магистрі

Білімі / біліктілігі:
2004-2008 жж. Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы,         «Кинотану» мамандандыруы, Алматы қ.
2010-2012 жж. Қазақ ұлттық өнер университеті, «Өнертану ғылымдарының магистрі», Астана қ.

Қызмет бағыты: кинотанушы, ғылыми-педагогикалық

Кәсіби қызметі:
2019-2023 жж. Қазақ ұлттық өнер университеті, «Өнертану» кафедрасының аға оқытушысы, Астана қ.
2010-2018 жж. Қазақ ұлттық өнер университеті, «Өнертану» кафедрасының оқытушысы.
2009-2010 жж. М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетінің көпсалалы колледжі, «Өнер» бөлімінің оқытушысы, Тараз қ.

Мақалалар
:

Мақаланың аты

Басылымның аты, жылы, көлемі

«Кино туындының ең маңызды көркемдік құралы ретіндегі ырғақтың   ролі»

«Керуен» ғылыми журналы, 2023

«Г. Исмаилова - кино өнерінің гаухар тасы»

Қазақстанның халық суретшісі Гүлфайрус Ысмайылованың 90 жылдық мерейтойына арналған конференция, 2019

«2-ші дүниежүзілік соғыстың бейбіт заман кино туындыларындағы көрінісі»

Ш. Уалиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университеті, «Уалиханов оқулары – XVII» халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясының жинағы, 2019

Қосымша мәліметтер:
«Сандық білім беру мен қашықтықтан оқытудағы заманауи  коммуникациялық технологиялар мен құралдары» тағылымдамасы, /72 сағат/ 2020 ж.
Халықаралық «Ұшқын» кинофестивалі, «Кинотанушылар жүлдесі» номинациясының қазылар алқасы, 2020 ж.
Cтуденттік фильмер онлайн байқауы, «кинотанушылар жүлдесі» номинациясының қазылар алқасы, ҚазҰӨУ, 2020 ж.
«Өнер педагогикасы» тағылымдамасы, / 72 сағат/ (2019)
Білім сапасын қамтамасыздандыру бойынша тәуелсіз агенттігінің»    «Foreign language as a significant aspect of the students'training at art universities» халықаралық ғылыми-практикалық семинарлары 2018 ж.
«Әзірбайжан мемлекеттік мәдениет және өнер университетінде кинотану саласы бойынша бір айлық мерзімдегі тағылымдама

Меңгерген шет тілдері: орыс тілі – еркін, ағылшын тілі – A1 elementary

6B02124 - Кинотану БББ 2019