Факультеттер

«Міндетті фортепиано және концертмейстерле» кафедрасы

«Міндетті фортепиано және концертмейстерлер» кафедрасы Қазақ ұлттық өнер университетінің музыкалық білім беру жүйесінде маңызды рол атқарады. Ол әр түрлі мамандықтарды дайындауда негізгі рөл атқара жатып, фортепианода ойынды ерекшеле дайындайды, бұл білім беру процессінің бөлінішсіз бөлігі.

Кафедраны 1998 жылы Г. Ш. Мукашева құрастырған. Кафедраның мұғалімдері жоғары білімдерге ие, көптегені Құрмангазы атындағы Алматы консерваториясында және Қазақстандық басқа музыкалық орталықтарда үлкен тәжірибе бар. Олардың ішінде Б.К. Мукушева, З.Ж. Шалтақбаева, С.К. Сағимбаева, С.А. Мұхамеджанова және басқалар бар. Кейбірне ҚР Білім министрлігінің "Білім саласындағы өзен" мәрсісі де берілген.

Кафедра ғылыми-әдіс методикалық жұмысқа арнайы назар аударады. Бұл музыкалық білім және педагогика саласындағы көптеген жарияланымдармен расталады. Кафедраның мұғалімдері де жоғары білім беру орталықтарындағы курстарда іске кірістіріледі.

Кафедраның тарихында маңызды оқиғалардың бірі 2012 жылы әр түрлі мамандықтардың оқушылары мен студенттері үшін фортепианоды дайындау конкурсы EURASIA PIANO FORUM құруы болды. Конкурс кезінде жыл сайын халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтеді.

«Міндетті фортепиано және концертмейстерлер» кафедрасы ҚазНҰӨ музыкалық өнер саласында сапалы мамандарды дайындауда міссиясын жалғастырады.

faculty/3/kaf_data/19/pers.jpg

Мұқушева
Баян Құрмашқызы

Академиялық лауазымы – доцент, "Міндетті фортепиано және концертмейстерлер» кафедрасының меңгерушісі

Білімі/ біліктілігі:

• 1985 - 1990 ж. Атындағы ҚҰК. Құрманғазы Алматы қ. / оқытушы, концертмейстер, камералық ансамблінің солисті
  • 2004 - 2006 ж., Астана қ. ҚазҰӨУ ассистентура-тағылымдама / оқытушы, концертмейстер

Жұмыс тәжірибесі:

• 2000-2007 ж ҚазҰӨУ-де оқытушысы, концертмейстер
  • 2007 жылдан бастап ж. "Міндетті фортепиано" кафедрасының меңгерушісі
  • 2020 жылдан бастап ж. "Shabyt shanell" ютуб арнасының жетекшісі

Марапаттар, марапаттар және алғыс хаттар:

• 2013ж.. «Мәдениет саласының үздігі ҚР"
  • 2018қ. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Алғыс хат", ҚазҰӨУ-нің 20 жылдығына.
  • 2019 ж. "ҚР білім беру ісінің үздігі"
  • 2021 г. алғыс хат хатпен зал Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастарының дамуына қосқан үлесі
  • 2022ж. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К.Тоқаевтың Алғыс хаты

Біліктілікті арттыру курстары:

• Профессорлар Рафаэль Салинастың шеберлік сыныптары (жоғары музыка мектебі Барселона) , Регина Химмельбауэр (Австрия), Мария Луиза Балдассари (Италия) сағат 36-да. ҚазҰӨУ № 0000175,2019г.
  • Мастер-класс: Профессор Борис Петрушанскийдің (Италия) қатысуымен "Пианист шеберлігінің құпиялары: дыбыс пен стиль бойынша жұмыс". 3,5 сағат, ҚазҰӨУ, 2020ж.
  • Мастер-класс: "Пианист шеберлігінің құпиялары: дыбыспен жұмыс және стильмен"  Максим Могилевский (АҚШ), Опера және балет театры, Нұр-Сұлтан қ., 3,5 сағат.
  • «English club» Certificate of Completion, Курстар Ағылшын тілінен тілдің,Сертификат №011, Астана,2020ж.,36с.
  • «English club» Қазақ тілі курстары Нұр-Сұлтан қ. тілі,06.01.2020 ж.-28.02.2020ж.,36с.
  • Инновациялық білім беру технологиялары және дидактикалық модельдер" МДҰ курстары" 2020қ., Нұр-Сұлтан, Еуразия ұлттық университеті Сертификат №421, 72с.
  • "Қашықтықтан оқыту жағдайында студенттердің өзіндік жұмысын ұйымдастыру" 36 сағат, "Талап" оқу орталығы. Тіркеу сериясы- DL, нөмірі – 13092, Берілген күні 24.06.2020 ж.
  • "Заманауи музыкалық орта жағдайында цифрлық фортепианода оқытудың ерекшеліктері" семинары 09.12.2021г Сертификат 16с
  • ФПК "Фортепиано өнері: педагогика, орындаушылық,репертуар» 01.04.2022-05.04.2022 Сертификат №22, 36с.
  • Заманауи үлгідегі фортепиано" халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясына қатысу әлемде:дәстүрлер,орындаушылық, білім беру" шеңберінде VII Халықаралық конкурстың" EURASIA PIANO FORUM» , 28.03.2022ж, Астана.
  • Заманауи үлгідегі фортепиано" халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясына қатысу әлемде:дәстүрлер,орындаушылық, білім беру" шеңберінде VIII Халықаралық конкурстың" EURASIA PIANO FORUM», 14.04.2023ж, Астана.

Шығармашылық жетістіктер:

• 2004 жылы "Шабыт–Inspiration" халықаралық байқауында Гран-при мен Президент Кубогын жеңіп алды (концертмейстер)
  • "Кішкентай ханзада" халықаралық байқауының Гран-приі (Украина) (концертмейстер)
  • "Rovere D oro" халықаралық байқауының 1 жүлдесі (Италия)  (концертмейстер)
  • Еуропадағы ансамбльмен бірге "Ostwest" халықаралық фестивальдарында концерттер береді Musik»( Австрия, Кремсе қ.), "Giovany Talenty"(Италия, Сан-Бартоломео қ.).

Ғылыми еңбектері, әдістемелік басылымдар, жарияланымдар:

• «Фортепиано-музыкалық щығарма бойынша жұмыс.Өнер саласындағы жоғары оқу орындау мен колледждерге арналган оқу құралы»
  •  «Музыкалық терминдер сөздігі»

Қосымша:

• "Айгөлек", "Каприччио" скрипкашылар ансамблінің концертмейстері (халықаралық байқаулардың лауреаты. жоғары санатты концертмейстер)
  • Халықаралық байқаулардың қазылар алқасының мүшесі: «Eurasia Piano Forum», SUONNI DI PESARO" Республикалық байқау (Алматы 2016)
  • 2016 жылдан бастап жыл сайын білім беру ұйымдарының (өнер және мәдениет) мамандары үшін қысқа мерзімді біліктілікті арттыру курстарын өткізіп келеді.