Факультеттер

«Қобыз және орыс халық аспаптары» кафедрасы

Қазақ халқының мәдениетінің маңызды элементтерінің бірі – дәстүрлі музыка өнері. Ұлттық-мәдени тамырларға сүйену – ұлттың рухани құндылықтары мен бірегейлігін сақтау үдерісіндегі маңызды буын. «Қобыз және орыс халық аспаптары» кафедрасының миссиясы – халық музыкасын дәріптеп, оқыту арқылы дәстүр сабақтастығын сақтау болып табылады.

Біздің кафедрамызда кәсіби музыканттар мен оқытушыларды дайындау бакалавриат және магистратура білім беру бағдарламалары арқылы жүзеге асырылады. Оқыту мерзімі, тиісінше, төрт және екі жыл.

Түлектерге «Дәстүрлі музыкалық өнер» мамандығы бойынша «Өнер бакалавры» және «Өнертану ғылымдарының магистрі» академиялық дәрежесі беріледі.

Алған біліміңізге қарай, сіз кәсіби қызметіңізді мәдениет және музыкалық білім беру саласында (филармония, концерттік бірлестіктер, мәдениет үйлері, театрлар, мектепке дейінгі және жалпы білім беретін мекемелер, музыкалық студиялар, өнер түрлері бойынша балалар өнер мектептері, балалар музыка мектептері, мамандандырылған музыка мектептері, музыкалық колледждер, өнер колледждері) халық аспаптар ансамблінің немесе оркестрінің әртісі ретінде, концерттік орындаушы, оқытушы, менеджер ретінде атқара аласыз.

Дарынды түлектерді кафедрамыздың кәсіби біліктілігі жоғары (білікті) мамандары тәрбиелейді. Кафедра жұмысына үлес қосып жатқан атақты музыканттар мен оқытушылардың ішінде Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, профессор Раушан Мұсақожаева, Татарстанның еңбек сіңірген әртісі, профессор Дамир Сұлтанов. Сондай-ақ, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткерлері – Еділ Хусайынов және Раушан Оразбаева, Мәдениет саласының үздіктері - Кенжегүл Мұсаева, Гүлжан Мұстахим және Ботагөз Ташимова, «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты – Саджана Мұрзалиева, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаттары – Сергей Лизунков, Алмат Сайжан, Ербол Мұхамедиев, Гүлнұр Сарғызова, Сапар Күмісқалиев, Қайрат Арыстанов, Самғар Толқынхан, Аяулым Жұмкенова, Бауыржан Мұқажанов, Амина Арғынова, Әділжан Тобжановтар қызмет етеді.

Ұстаздық қызметпен қатар ұжымымыз шығармашылық және ғылыми жұмыстарды атқарып, концерт беріп, шеберлік-дәрістерін өткізеді. Жыл сайын оқытушылардың жарыққа шыққан еңбектері де артып келеді: жинақтар, хрестоматиялар, монографиялар. Кафедраның студенттері мен магистранттары ел ішінде, сондай-ақ шетелдерде концерттер өткізеді.

Білім беру сапасын қамтамасыз етіп, білім алған түлектің бойынан табылар нақты компетенцияларды қалыптастыру үшін біз білім беру бағдарламаларын, ПОӘК жиі жаңартып отырамыз.

Сіздерге сәттілік, шығармашылық табыс тілей отырып, университет қабырғасында күтеміз.

faculty/4/kaf_data/21/pers.jpg

Кумыскалиев
Сапар Мухамеджанович

Академиялық қызметі:
Аға оқытушы

Ғылыми дәрежесі:
Дәстүрлі музыкалық өнер магистрі

Білімі/біліктілігі:
2009 ж., Қазақстан Республикасы, Қазақ Ұлттық өнер университеті, дәстүрлі музыкалық өнер бакалавры;
2011 ж., Қазақстан Республикасы, Қазақ Ұлттық өнер университеті, дәстүрлі музыкалық өнер магистрі;

Кызмет бағыты:
сырнай және аккордеон сыныбының оқытушы, жеке және ансамбльдік орындаушылық, аранжировка, ансамбльдері ұйымдастыру және басқару, байқауылар мен фестивальдар ұйымдастыру.

Кәсіби қызметі:

ҚазҰӨУ оқытушысы 2009  жылдан бастап, 2022 жылдан «Қобыз және ОХА» кафедрасының меңгерушісі

Біліктілікті арттыру курстары:

ЖББ ФМБББМ «Мусоргский М.П. атындағы Урал мемлекеттік консерваториясы», куәлік  № 66247048760, «Музыкалық аспаптық орындаушылық өнері» (баян, аккордеон, ішекті шертпелі аспаптар), 72 сағат, 30.10.2019 ж.
Шет тілдерін меңгеруі: ағылшын

Жетістіктері: республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты:

- Республикалық жас орындаушылар байқауы -1 сыйлық, Алматы қ., 2004 ж.,
- II Халықаралық баянистер мен аккордеонистер байқауы" Фридрих Липс кубогы " - 3 сыйлық, РФ Челябинск қ., 2004 ж.,
- Республикалық орындаушылар байқауы. Құрманғазы - 1 сыйлық, Астана қ., 2006 ж.,
- III халықаралық баянистер мен аккордеонистер байқауы" Фридрих Липс кубогы " - 3 сыйлық, РФ Челябинск қ., 2006 ж.,
- ТМД елдерінің Дельфийлік ойындары-Алтын медаль, Астана қ., 2006 ж.,
- II Халықаралық "Acco-holiday" баянистер мен аккордеонистер байқауы - 3 сыйлық, Украина, Киев қ., 2007 ж.,
- "Оңтүстік Орал Кубогы" II Халықаралық орындаушылар байқауы-  2 сыйлық, РФ Орынбор қ., 2008 ж.,
- "Shabyt-Inspiration" халықаралық конкурс-фестивалі-Гран-при, Астана қ., 2008 ж.
- "Прикамье -2010" халық аспаптарында орындаушылардың халықаралық конкурсы - 2 сыйлық, РФ Пермь қ., 2010 ж.,
- "Еуразия-II" халық аспаптарында орындаушылардың II Халықаралық конкурсы - 2 сыйлық, РФ Екатеринбург қ., 2015 ж.,
- Баяншылар мен аккордеонистер, гармонистердің I Халықаралық конкурсы-1 сыйлық (академиялық санат), 2 сыйлық (эстрадалық санат), РФ Красноярск қ., 2019 ж.

6B02143 - Халық аспаптары (Қобыз және ОХА) БББ 2023
ЭПК 2023 (Қазақ)