Факультеттер

«Дәстүрлі ән» кафедрасы

Дәстүрлі музыкалық өнер факультетіне қарайтын Дәстүрлі ән, жыр, айтыс мамандықтары мектеп, коллледж, бакалавриат, магистратура оқу сатылары бойынша мамандарды дайындайды. Кафедра меңгерушісі – ҚР Мәдениет саласының үздігі, ҚазҰӨУ – нің доценті Е.А.Сарин.

Кафедра түлектері арнайы музыкалық мектептер мен музыкалық колледждерде оқытушы, концерттік бірлестіктер мен филармонияларда жеке орындаушы ретінде қызмет етеді. Магистратурада білім алушылар ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналысып, арнайы магистрлік диссертацияларын қорғайды.

Қазіргі таңда кафедра құрамында профессорлар  – ҚР Халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты Қ.А. Байбосынов, ҚР Еңбек сіңірген қайраткерлері А.Н. Алматов, А.Ж. Ныгызбаев, Э.М. Жаңаберген,  ҚР еңбек сіңірген әртісі Қ.Қ. Құлыш. доценттер – ҚР еңбек сіңірген қайраткері К.М. Туленбаева, Мәдениет қайраткері А. Көмекұлы, ҚР Мәдениет саласының үздігі Е.А. Сарин, аға оқытушылар – ҚР еңбек сіңірген қайраткерлері Г.А. Сарина, А.Б. Балажанова, Е.Р. Рысқали, Мәдениет қайраткерлері Е.З. Чалдибеков, Т.Т. Сембаев, Мәдениет саласының үздіктері Е.А. Қайназаров, Р.Х. Сүлейменова, Т.Т. Нуркенов. Аға оқытушы Г. Абдолла және оқытушы - өнертану ғылымдарының магистрлері: Қ.А. Аманжол.

Кафедра оқытушылары монографиялар, ән жинақтарын, антологиялар жарыққа шығарды. Белгілі  Халық және Қазақстан композиторларымыздың атаулы мерейтойларына арналған концерттер мен шеберлік сыныптар, ашық сабақтар мен алқалы мәжілістер өткізіп тұрады. Сонымен қатар кафедра ұйымдастыруымен ЖОО-ны студенттерінің республикалық ақындар айтысын және дәстүрлі ән, жыр номинациялары бойынша республикалық байқаулар дәстүрлі түрде өтіп тұрады.

Қ.А. Байбосынов «Сыр сандық» антологиясы, Э. Жаңаберген «Арал, Қазалы өңірінің жыраулық дәстүрі» атты монографиясы, Амандық Көмекұлы «XVII-XXI» ғасырлар арасындағы Маңғыстау ақын-жыраулары атты кітап, А. Алматов "Жыр керуені" шығармалар жинағы 2016 ж., "Ер Едіге" - ноғайлы дәуірінің жыры 2020ж., "Шыңғыснама" дастаны 2020ж. атты жұмыстары жарық көрді.

Кафедраның концерттік қызметі де дұрыс жолға қойылған. Оқытушылар «Астана-Арқау», «Астанаға тарту», «Ұлы дала сазы», «Алтыбақан», «Күміс көмей, жез таңдай» дәстүрлі орындаушылар концерттеріне, түрлі радиохабарлар мен тележобаларға тұрақты түрде қатысып тұрады. Сонымен қатар әрбір оқытушы жылда есептік жеке және сыныптық концерттерін беріп жүр. Кафедра оқытушылары мен студенттері жеке солист ретінде,  сонымен қатар факультеттің халық аспаптар оркестрі, «Syrly saz» фольклорлық ансамблімен түрлі концерттер мен шетелдердің атақты концерт залдарында өз өнерлерін паш етуде.

Құрамы сапалы жасақталған «Дәстүрлі ән» кафедрасының негізгі мақсаты – қазақтың дәстүрлі әншілік, жыршылық, ақындық аймақтық орындаушылықтарды зерттеп, халқымыздың руханиятына үлес қосу, жас ұрпақты отансүйгіштікке тәрбиелеу.

faculty/4/kaf_data/22/pers.jpg

Сарин
Ербол Айымғазыұлы

Академиялық қызметі:

Білімі/біліктілігі:
Л.Н.Гумилев атындағы ЕҰУ (1993-1997)

Қызмет бағыты:
Педагогикалық, шығармашылық;

Кәсіби қызметі:
Целиноград облыстық филармониясы (1987-1994)
Ақмола облыстық музыка колледжі . Оқытушы (1994-1998)
Қазақ Ұлттық өнер университеті, Доцент  (1998-2019)
Қазақ Ұлттық өнер университеті, кафедра меңгерушісі, доцент (2019 бастап)

Біліктілікті арттыру:

• «Музыкалық білім. Дәстүрлі және инновациялық оқытудың әдістері» ҚазҰӨУ 27- 30.10.2020 (40 сағат) Куәлік №198-18
  • «Қашықтықтан оқыту нысанында музыкалық білім беру жүйесінде оқытудың инновациялық және дәстүрлі әдістері» 05-08.11.2020ж. (40 сағат) Куәлік №108-20
  • Ағылшын тілінің курсы.Сертификат № 00542. 01.07.2019ж.

Жетістіктері:

Мәдениет саласының үздігі (2014), Әміре Қашаубаев атындағы  ІІ республикалық байқауының лауреаты 1988;
Жүлдегер шәкірттері: Мұқият А. , Мадетхан А, Рымгали А. , Нұрмұханов Б., Алпысбай Е. , Жақиянов А. , Смайл М.

Қосымша:

• «Қазақ Ұлттық өнер университетіне 15 жыл» медалі. 2013ж.
  • «Қазақ Ұлттық өнер университетіне 20 жыл» медалі. 2018ж.
  • Алғыс хат. ШҚО білім басқармасының басшысы С.А.Жұмадилова.Қарауыл 2019ж.
  •  Алғыс хат.  XL музыкалық колледждер арасындағы Республикалық конкурсына лауреат дайындағаны үшін. 25-29.03.2019ж. Нұр-Сұлтан қ.
  • «Абай» мерейтойлық медалі. 10.08.2020ж.
  •  Алғыс хат. «Қашықтықтан оқыту нысанында музыкалық білім беру жүйесінде оқытудың инновациялық және дәстүрлі әдістері» атты біліктілікті жоғарлату курсына қатсқаны үшін. Музыка қоры. 05-08.11.2020ж.
  • 42 Республикалық колледжаралық конкурсында қазылар алқасының құрамындағы қызметі үшін. 10-14.05.2021ж.
  • Алғыс  «Nur Otan» партия төрағасының бірінші орынбасары Б.Байбек Нұр-Сұлтан қ. 2021ж.
6B02104 - Дәстүрлі жыр (Айтыс) БББ 2022
БББ 2023