Факультеттер

«Дәстүрлі музыкалық өнер» факультеті факультеті

Қазақ елінің мәдениетін, рухани байлығын әлемге танытуда ұлттық дәстүрлі өнердің алар орны, атқарар қызметі ерекше екені сөзсіз. Сондықтан университеттегі іргелі факультеттің бірі - «Дәстүрлі музыкалық өнер» факультеті. Қазіргі кезде факультет құрамына үш кафедра кіреді:

• «Домбыра» кафедрасы (меңгерушісі – ҚР еңбек сіңірген қайраткері Ахмадиев Абылғазы Құмарғалиұлы
  • «Дәстүрлі ән» кафедрасы (меңгерушісі – ҚР Мәдениет саласының үздігі Сарин Ербол Айымғазыұлы)
  • «Қобыз және орыс халық аспаптары» кафедрасы (меңгерушісі – өнертану ғылымдарының магистры Күмісқалиев Сапар Мұхамеджанұлы)

Факультет төмендегі мамандықтар  бойынша мамандар дайындайды:
«Домбыра» кафедрасы – Домбыра мамандығы;
«Дәстүрлі ән» кафедрасы – Дәстүрлі ән, дәстүрлі жыр, айтыс;
«Қобыз және ОХА» - Қобыз (қобыз, қыл қобыз, шертер), орыс халық аспаптары (баян, аккардеон, домбра-прима, домбра-бас, гитара), фольклорлық аспаптар (жетіген);
Факультеттің негізгі мақсаты – жоғары білім сапасын қамтамасыз ету, студенттердің орындаушылық шеберлігі мен ғылыми-теориялық дайындығын арттыру, сондай-ақ оқу-тәрбие үрдісін тиімді әдіс-тәсілдермен басқару және ұлттық өнерді оқытудың заманауи үлгілерін пайдалану.
Дәстүрлі музыкалық өнер факультетінің басты міндеті – қазақ халқының музыкалық мұрасын сақтау және дамыту, Қазақстанның мәдениет мекемелері мен білім беру ұйымдарын халықаралық сахналарда еліміздің абыройын қорғауға қабілетті, біліктілігі жоғары мамандармен қамтамасыз ету.

Факультет ұжымдары елорданың мәдени шараларына белсене атсалысып, гастрольдік сапармен шет елдерге шығып, қазақтың дәстүрлі өнерін насихаттайды.

Қазіріг таңда факультет деканы – Мәдениет саласының үздігі, өнертану ғылымдарының магистры – Әбенов Батырлан Әлкенұлы.

Әбенов
Батырлан Әлкенұлы

Академиялық қызметі:
Доцент.

Ғылыми дәрежесі:
Өнертану ғылымдарының магистры

Білімі/біліктілігі:

Құрманғазы атындағы Қазақ Ұлттық консерваториясы (2003-2007)
Қазақ Ұлттық өнер университеті (Магистратура 2017-2019)

Қызмет бағыты:
Ғылыми-педагогикалық, шығармашылық.

Кәсіби қызметі:

Н.Тілендиев атындағы «Отырар сазы» АФЭО (Оркестр әртісі) 2004-2007 ж.ж.
Құрманғазы атындағы академиялық халық аспаптар оркестрі (Оркестр әртісі) 2007-2011 ж.ж.
П.И.Чайковский атындағы Алматы музыкалық колледжі (Домбыра сыныбының оқытушысы) 2007-2011 ж.ж.
Қазақ Ұлттық өнер университеті («Домбыра» кафедрасының оқытушысы, 2011 жылдан бастап);
Қазақ Ұлттық өнер университеті («Домбыра» кафедрасының меңгерушісі, 2019-2022)
Қазақ Ұлттық өнер университеті («Дәстүрлі музыкалық өнер» факультетінің деканы, 2022 бастап)

Біліктілікті арттыру:

«Дәстүрлі музыкалық өнер. «Домбыра» мамандығы бойынша «Авторлық курс» бағдарламасы (Құрманғазы атындағы ҚҰК, 72 сағат) 03-16.03.2022ж.
«Білім берудегі менеджмент» тақырыбы бойынша 72 сағат (Республикалық «Даму» педагогикалық-психологиялық даму орталығы) 18-30.04.2022ж.
Ғылыми еңбектері, басылымдары:
«Арман» атты Н.Тілендиев күйлерінің жинағы (2014 ж.)
«Н.Тілендиевтің шығармашылығы және жеке домбыраға арналған күйлері» атты магистрлік диссертация (2019 ж.)
Жетістіктері:
Мәдениет саласының үздігі (2021 ж.), Республикалық байқаулардың жүлдегері.
Қаршыға Ахмедияровтың «Күй-Ұран» атты Республикалық конкурсы (3-орын, 2006 ж.)
Тәттімбет атындағы Республикалық конкурсы (1-орын, 2008 ж.)
Н.Тілендиев атындағы «Кел, еркем Алатауыңа» атты Республикалық конкурсы (1-орын, 2017 ж.)
Жүлдегер шәкірттері: Нұрмағанбетов Ж., Әлкен М., Ашимов А.